January 2005

Uwaga! Informacje na tej stronie mają ponad 5 lat. Nadal je udostępniam, ale prawdopodobnie nie odzwierciedlają one mojej aktualnej wiedzy ani przekonań.

# Mój list w Angorze

Mon
24
Jan 2005

Maciej Malinowski - mistrz polskiej ortografii - zamieścił na łamach dzisiejszego numeru tygodnika Angora w swojej rubryce "Obcy język polski" mój list dotyczący niezbyt poprawnego, moim zdaniem, użycia pośród informatyków i programistów słowa "projekt".

W swojej odpowiedzi zgodził się ze mną, że znaczenie tego wyrazu zapożyczone z języka angielskiego nie odpowiada jego znaczeniu w języku polskim. Zaznaczył jednocześnie, że to nowe znaczenie na dobre zadomowiło się już w naszym języku.

Wiecej »

Comments | Share

# Wciskające się linki

Thu
20
Jan 2005

Wpadłem wczoraj na ciekawy webmasterski pomysł :) Odświeżcie tą stronę, a następnie spróbujcie kliknąć na jakiś link, zobaczcie, jak fajnie się wciska i napiszcie w komentarzach, jak wam się podoba :)

Wszystko załatwia poniższy fragment kodu CSS. Heh, a tyle czasu sądziłem, że to position:relative jest zupełnie bezużyteczne i bez sensu :)

a:active {
 position: relative;
 left: 1px;
 top: 1px;
}

A może ktoś kiedyś widział już taki bajer? Bo ja jeszcze nigdzie nie widziałem.

Comments | Share

# Wyprowadziłem wzór...

Thu
20
Jan 2005

Uczyłem się dzisiaj do jutrzejszego egzaminu z metod numerycznych i tak jakoś siłą rozpędu, po zabazgraniu całej kartki wyprowadziłem wzór na... rozmiar tekstury razem ze wszystkimi poziomami mipmap. Do jego stworzenia zainspirowała mnie dzisiejsza rozmowa z ayufanem.

A więc jeśli dana jest tekstura o rozmiarze S na S pikseli (gdzie S jest potęgą dwójki), a każdy piksel zajmuje 4 bajty pamięci, to cała tekstura (a dokładnie wszystkie jej piksele, bez uwzględnienia nagłówka tekstury i każdego poziomu, ale to chyba można pominąć) wraz ze wszystkimi poziomami mipmap (tzn. np. dla S = 512 będą tekstury 512x512, 256x256 itd... aż do 2x2 i 1x1) będzie zajmowała tyle bajtów:

Wzór na rozmiar tekstury

Comments | Share

# AngelScript rulez!

Mon
17
Jan 2005

Spędziłem wczoraj wiele godzin na studiowaniu dokumentacji języków skryptowych przeznaczonych do osadzania w aplikacjach. Popularny LUA bardzo mi się nie spodobał. Przypomniałem sobie wtedy o mniej znanym języku...

Muszę powiedzieć, że AngelScript po prostu rządzi! Najchętniej napisałbym jakieś porównanie tych dwóch języków, ale mi się nie chce. Tak wieć poprostu zachęcam wszystkich do zapoznania się z nim.

Wiecej »

Comments | Share

# Referat pisze się...

Sat
15
Jan 2005

Wziąłem się za pisanie referatu na zbliżającą się konferencję. Tematem będą automaty komórkowe.

Na razie dokształcam się i zbieram materiały. Najtrudniejszym etapem będzie z pewnością napisanie przykładowych programów no i zdążenie na czas :)

Comments | Share

# Famous Last Words of the Game Developer...

Thu
13
Jan 2005

Śmiesznych linków ciąg dalszy. Dzisiaj z tej samej strony - lista ostatnich słów, jakie mówią programiści gier przed wylaniem z pracy :)

Wiecej »

Comments | Share

# You know your game is in trouble when...

Tue
11
Jan 2005

Na kanale #warsztat pokazali dzisiaj fajnego linka do strony ze śmiesznymi tekstami opisującymi sytuacje, kiedy "your game is in trouble". Polecam! :)

Wiecej »

Comments | Share

# Fraktal 4.0

Tue
11
Jan 2005

Napisałem wczoraj czwartą już wersję programiku do rysowania fraktali i postanowiłem się pochwalić :) Programik jest mały, do działania wymaga tylko Windows (nie żadnych tam DirectX itp.) i nie robi nic oprócz pokazywania fajnych fraktali.

To jest tak mała aplikacja, że nie nadaje się chyba do zamieszczenia jako oficjalna produkcja. Do archiwum dołączyłem kod źródłowy w C++. Licencją niech będzie freeware, a kod jest do celów edukacyjnych (czytaj - można kopiować z niego funkcje :)

Klawiszologia to 1, 2, 3, 4, 5. Oto plik: fraktal.rar (33.5 KB).

Comments | Share

# Wyszukiwarka skończona

Sun
09
Jan 2005

Z problemem technicznym sobie poradziłem i tak oto moja skromna wyszukiwarka została ukończona. Dodałem do niej brakujące, a planowane funkcje - przeszukiwanie Forum oraz serwisu ze specyfikacjami formatów plików Wotsit.

Comments | Share

# Wyszukiwarka

Sun
09
Jan 2005

Jak widać powyżej (na stronie głównej), do swojej strony zrobiłem multiwyszukiwarkę. Tak mi wczoraj przyszedł do głowy ten pomysł i dzisiaj szybko go skodziłem :)

Jak widać, przeszukiwać można wszelkie najważniejsze dla nas zasoby - jak Google, Wikipedię czy MSDN. Dlatego teraz można lamerów odsyłać tutaj zamiast mówić im RTFM czy UTFG ;)

Nie zrobiłem tylko przeszukiwania Forum oraz Wotsit, ponieważ mam mały problem techniczny. Jeśli ktoś wie, jak w PHP dokonać za pomocą nagłówka HTTP (albo jakoś inaczej) przekierowania do innego URL wysyłając przy tym dodatkowe parametry metodą POST, proszę o kontakt.

Comments | Share

# Referat na konferencję

Sun
09
Jan 2005

Zastanawiam się, jaki referat przygotować na zbliżającą się konferencję Warsztatu. Wymyśliłem szereg potencjalnych tematów:

Z tych sensowniejszych:

 1. Automaty komórkowe
 2. Samodzielne pisanie parserów
 3. Jak kończyć projekty?

Z tych głupszych:

 1. Prezentacja SnowCraft 2
 2. Prezentacja NoSense
 3. Prezentacja wyników Wielkiej Warsztatowej Ankiety
 4. Strukury danych dla początkujących
 5. Podstawy DirectX dla początkujących

Zapraszam do dyskusji na Forum.

Wiecej »

Comments | Share

# Gra symulacyjna

Sat
08
Jan 2005

Spisałem dzisiaj pomysł, który od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie. Jest to pomysł na program, a właściwie na grę symulacyjną, w której użytkownik mógłby bawić się z fizyką materii w 2-wymiarowym wirtualnym świecie wypełnionym cząsteczkami różnych substancji.

Wiecej »

Comments | Share

# Mantra programistów

Sat
08
Jan 2005

Wszystko zaczęło się chyba od hasła w Wikipedii: Wave a dead chicken. Mój kolega Raq wymyślił, że fajnie byłoby ułożyć mantrę programistów - tekst, który wpisywałoby się do komentarza przed kodem, żeby lepiej programować. To by mogła być jakaś modlitwa do jakiegoś guru programistów, języka programowania czy coś w tym rodzaju.

Możnaby wymyśleć różne: dla trudnego algorytmu, dla dziwnych błędów, dla nudnego kodu itd. Oczywiście skopiowanie i wklejenie nie miałoby mocy - taką mantrę trzeba byłoby samemu wklepać :) Jeśli ktoś ma jakieś pomysły, zapraszam do dopisywania do komentarzy...

Comments | Share

# Konferencja TGK 2005

Sat
08
Jan 2005

Organizatorzy oficjalnie poinformowali, że w dniach 1-3 kwietnia 2005 odbędzie się II Ogólnopolska Konferencja Twórców Gier Komputerowych. Będzie trwała 3 dni. Miejmy nadzieję, że mimo niekorzystnego dla wielu terminu będzie to spotkanie równie udane, jak w ubiegłym roku!

Comments | Share

# Thank you, Poland!

Sat
01
Jan 2005

Rośnie liczba nadsyłanych z całego świata podpisów pod podziękowaniami dla polskiego ministerstwa, które zablokowało przyjęcie prawa umożliwiającego patentowanie oprogramowania w Unii Europejskiej. Powstała specjalna strona - Thank Poland letter.

Logo "Thank you, Poland!" umieszczone zostało nawet na stronie głównej Free Software Foundation. Ja również umieszczam je tutaj :)

Thank you, Poland!

BTW: Absurdalność patentów na oprogramowanie można zobaczyć na prostym przykładzie sklepu internetowego.

Wiecej »

Comments | Share

STAT NO AD
[Stat] [STAT NO AD] [Download] [Dropbox] [pub] [Mirror] [Privacy policy]
Copyright © 2004-2019