April 2005

Uwaga! Informacje na tej stronie mają ponad 5 lat. Nadal je udostępniam, ale prawdopodobnie nie odzwierciedlają one mojej aktualnej wiedzy ani przekonań.

# Miałem nie politykować...

Thu
28
Apr 2005

...ale po dzisiejszych nowościach z RSS z CHIP Newsroom nie sposób nie dostrzec różnicy między podejściem (oczywiście do spraw informatycznych) krajów europejskich, a Stanów Zjednoczonych.

Otóż sąd we Francji stwiedził, że zabezpieczanie płyt DVD zapobiegające ich kopiowaniu jest nielegalne (więcej). Tymczasem prezydent Bush podpisał ustawę "Family Entertainment and Copyright Act", wedle której za rozpowszechanie w Internecie filmów przed premierą można będzie trafić do więzienia nawet na 3 lata i zapłacić 250 tysięcy dolarów grzywny (więcej).

Jako ciekawostkę warto dodać, że coraz więcej programów, bibliotek i urządzeń elektronicznych tworzonych jest w wersji okrojonej ze względu na obostrzenia i problemy z patentami w USA i w wersji pełnej, przeznaczonej dla reszty świata. "Wolny rynek"? :)

Comments | Share

# Jak mądrze zadawać pytania

Wed
27
Apr 2005

Jak mądrze zadawać pytania - tekst może stary i wszyscy go znają, ale ja dopiero teraz przeczytałem go w całości i muszę powiedzieć, że mimo trochę innej tematyki i środowiska, którego dotyczy (typowo uniksowych hakerów) jest niezły - w końcu napisany przez kultową postać. Polecam!

Przy okazji, inny dobry tekst adresowany do lamerów znaleźć można na manka.info.

Comments | Share

# Błąd w Firefoksie

Wed
27
Apr 2005

Wygląda na to, że znalazłem błąd w przeglądarce Firefox. Wszystko zaczęło się od tego, że nieświadomy niczego Dragomir wpisał do mikrofonu na forum Warsztatu taki kod w BBCode, który wygenerował taki kod HTML, który w połączeniu z odpowiednim stylem CSS z PhpBB powoduje, jak się okazuje, zapętlenie się przeglądarki.

Żeby serwis działał, wyłączyłem mikrofon, a błąd wyizolowałem z kodu i zgłosiłem do producenta Firefoksa. Szukałem wcześniej, czy nie ma już czegoś takiego, ale nie znalazłem - wszelkie podobne dotyczyły JavaScript itp., a ten powodowany jest przez sam kod HTML+CSS.

Postanowiłem też go opublikować. Zawieszający przeglądarkę kod można znaleźć tu (UWAGA!): ff_bug.htm. Spoko, tam nie ma żadnego wirusa, to tylko zawiesza program. Mozillę też zapętla. Na innych przeglądarkach (MSIE, Opera) działa poprawnie.

Comments | Share

# Kolokwium z BIOSów

Sun
17
Apr 2005

Ta nota jest dla wszystkich tych, którzy dzielą ze mną niedolę studiowania na IV sem. infy na P.Cz. ;) Jak wiadomo, zdecydowaną większość z nas czeka w tym tygodniu drugi termin kolokwium z BIOSów. W ramach "nauki" do niego przygotowałem sobie taki mały pliczek, który może okazać się przydatny. Dlatego zamieszczam go tutaj: BIOSy.txt (5.78 KB).

Na koniec słowa otuchy i pocieszenia: I tak tego nie zdamy :)

Comments | Share

# Problem obsługi błędów

Tue
12
Apr 2005

Mój nowy projekt to bot IRC. Zabieram się za jego pisanie już od kilku dni, na razie uczę się i zbieram materiały. Ma być przenośny (Windows, Linux), docelowo działać na koncie shellowym, mieć różne wypasione funkcje itd... Nie mam jeszcze dla niego nazwy - przydałbyby się jakieś propozycje :) Myślałem na przykład nad jakimś żeńskim imieniem.

Ale nie w tym problem. Chciałbym przy okazji opracować nowy, lepszy sposób obsługi błędów, który będę stosował w swoim kodzie. Nie mam teraz czasu ani ochoty opisywać tego dokładnie. Może jutro... Ogólnie chodzi o znalezienie kompromisu między czytelnością kodu i szybkością jego pisania, a porządnością obsługi błędów. Waham się między wyjątkami C++ a własnym systemem sprawdzania pełnym ifów w kodzie.

Dotychczas stosowałem to drugie rozwiązanie i robiłem paranoicznie rozbudowaną kontrolę błędów, ale to nie było najwygodniejsze. Można to zobaczyć w moim kodzie, np. w programie Automaty komórkowe 1.0. Trochę o moim podejściu napisałem też w tym poście forum.

Ktoś skomentuje? Może coś doradzi? :)

Comments | Share

# Drobne zmiany

Sat
09
Apr 2005

Postanowiłem dzisiaj posiedzieć trochę nad kodem strony i wprowadziłem kilka drobnych zmian do niektórych działów. Z tych bardziej zauważalnych warto wymienić:

  1. Dział z produkcjami podzieliłem na kategorie, bo sporo już tego było i coraz gorzej się przeglądało :)
  2. Przeorganizowałem trochę dział o mnie.
  3. Jeśli używasz Firefoxa, na pasku stanu na dole widać teraz ikonkę pozwalającą na łatwe zasubskrybowanie źródła RSS z nowościami.
  4. Z linkowiska zniknęła nieaktualna już dawno kategoria z artykułami.

Comments | Share

# Przesłanie Papieża

Thu
07
Apr 2005

Sam nie mam koncepcji, co na tej mojej stronie powinno być. Staram się podawać interesujące nowości ze świata komputerów. Unikam jednak wielu tematów, np. szeroko pojętego bezpieczeństwa komputerów (tak modnego ostatnio) czy polityki (choć czasem korci mnie, żeby coś napisać). W tak wyjątkowej sytuacji nie mogę jednak nie zrobić tu małego off-topica.

Odszedł wielki człowiek. Na każdego przychodzi kiedyś pora. Odszedł do tamtego - jak wierzymy - lepszego świata. Jego pontyfikat był naprawdę niezwykły. Pozostawił po sobie ogromny dorobek. Odmienił Kościół i przyczynił się do odmiany świata.

W słowach, które głosił i które pisał, wzywa do wielu rzeczy - do miłości, pokoju. Jednak wydaje mi się, że swoim życiem daje nam jeszcze jedno przesłanie - wzywa nas do aktywności. Wzywa, by nie pozostawać biernym i obojętnym. By działać - tu i teraz - zgodnie ze swoim sercem, w kierunku swojego powołania i naprzeciw wszelkim przeciwnościom losu...

Comments | Share

# Automaty komórkowe RELEASED

Wed
06
Apr 2005

Tak jak obiecałem, po konferencji upubliczniam wygłoszony tam przeze mnie referat i związany z nim program.

Referat nosi tytuł Automaty komórkowe i ich zastosowania i opisuje od podstaw automaty komórkowe jako dziedzinę sztucznej inteligencji. Skupia się na zagadnieniach praktycznych prezentując potencjalne zastosowania w grach komputerowych - m.in. w generowaniu i przetwarzaniu tekstur oraz do symulacji fizycznych. Przedstawia konkretne, przykładowe algorytmy, jak również zachęca do kreatywności na tym polu.

Program nosi nazwę Automaty komórkowe 1.0 i umożliwia implementowanie różnego rodzaju automatów komórkowych poprzez pisanie kodu przeliczającego w języku skryptowym. Komórki mogą być wizualizowane na różne sposoby. Umożliwia przeglądanie dołączonych do niego, przykładowych skryptów, jak również własną zabawę z automatami komórkowymi. Dostępny jest do ściągnięcia na licencji GNU GPL. Zawiera kod źródłowy w C++, przykładowe automaty i wyczerpującą dokumentację.

Wraz z programem po raz pierwszy upubliczniam pełny kod aktualnej wersji mojego frameworka Engine 3 zawierającego m.in. szkielet aplikacji DirectX 9.0c, moduł do rysowania spritów, dość rozbudowany font manager oraz system GUI.

Comments | Share

# Po konferencji

Mon
04
Apr 2005

II Ogólnopolska Konferencja Twórców Gier Komputerowych dobiegła końca. Podobnie jak rok temu, było fantastycznie i myślę, że z tą opinią może zgodzić się więszość uczestników.

Jeśli chodzi o mój udział, to zająłem 2 miejsce w głosowaniu na najlepszy referat, a moja drużyna (w składzie ayufan, gemGreg, Xion i ja) zajęła 4 miejsce w konkursie zespołowego pisania gry TGK Compo 2005.

Co dalej? Relacji z konferencji zapewne nie będzie mi się chciało napisać. Kiedy tylko znajdę czas, opublikuję treść mojego referatu oraz pokazywany podczas jego wygłaszania program wraz z kodem źródłowym. Wyniki i prace z TGK Compo znajdą się na stronie konkursu internetowego, jak tylko dostanę od Merlitha potrzebne dane. Poza tym nasza drużyna ma zamiar kontynuować pracę nad grą napisaną w czasie konkursu i dokończyć ją.

Na koniec pragnę podziękować organizatorom za wysiłek włożony w tak doskonałe zorganizowanie tej imprezy oraz wszystkim uczestnikom, którzy ponownie okazali się bardzo miłymi ludźmi. Było naprawdę super!

Comments | Share

STAT NO AD
[Stat] [STAT NO AD] [Download] [Dropbox] [pub] [Mirror] [Privacy policy]
Copyright © 2004-2019