September 2005

Uwaga! Informacje na tej stronie mają ponad 5 lat. Nadal je udostępniam, ale prawdopodobnie nie odzwierciedlają one mojej aktualnej wiedzy ani przekonań.

# Grywalność, czyli uchwycić nieuchwytne

Thu
29
Sep 2005

W maju wymyśliłem, a około początku wakacji zacząłem pisać pewien artykuł. Teraz postanowiłem, że przed końcem wakacji wypadałoby go dokończyć i tak powstał nowy, niekrótki tekst pt. Grywalność, czyli uchwycić nieuchwytne.

Artykuł traktuje o grywalności. Podejmuje próbę zdefiniowania tego pojęcia oraz analizy gier pod kątem tych cech, które czynią je grywalnymi lub niegrywalnymi. Bazuje w dużej mierze na założeniu, że istotą grywalności gier jest wychodzenie naprzeciw instynktownym potrzebom człowieka. Prezentuje moje osobiste przemyślenia na ten temat.

Wiecej »

Comments | Share

# Ferdek Czat

Tue
20
Sep 2005

Wykorzystując dalej wakacyjny code power napisałem tym razem chatterbota w JavaScript. Nazywa się Ferdek i nie jest zbyt inteligentny, a adresuję go dla tych, którzy czasem muszą się wygadać. Zawsze chętnie wysłucha i przytaknie :)

Wiecej »

Comments | Share

# Eksperymentator DirectX

Sun
18
Sep 2005

Przedwczoraj wpadłem na pomysł na ciekawy programik pomagający w nauce DirectX. Miałoby on pozwalać na eksperymentowanie z różnymi ustawieniami stanów urządzenia Direct3D i oglądanie na bieżąco efektów tych zmian. Postanowiłem go napisać i... tak powstał Eksperymentator DirectX, wersja 1.0. Właśnie go skończyłem. Zapraszam do ściągania.

Wiecej »

Comments | Share

# Rewolucja w matematyce

Sun
18
Sep 2005

Wydawałoby się, że w matematyce wszystko zostało już odkryte. Tymczasem dr Norman Wildberger z University of New South Wales przedstawił w swojej książce "DIVINE PROPORTIONS: Rational Trigonometry to Universal Geometry" nową definicję trygonometrii.

Tak, jak trygonometria klasyczna (classical trigonometry) oparta jest na okręgu i posługuje pojęciami odległości (distance) i kąta (angle), tak jego nowa trygonometria racjonalna (rational trigonometry) oparta jest na kwadracie i posługuje się pojęciami kwadrantu (quadrant - jest to po prostu kwadrat długości) oraz rozpiętości (spread - kąt prosty ma rozpiętość 1). Prosty trójkąt prostokątny z oznaczeniami zaproponowanymi przez autora będzie wtedy wyglądał tak:

Trójkąt prostokątny w geometrii klasycznej i racjonalnej

Nowa trygonometria jest prostsza i bardziej naturalna, niż ta licząca tysiące lat, którą znaliśmy dotychczas. Wszystkie wzory używają jedynie dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia i podnoszenia do kwadratu. Nie ma tam potrzeby pierwiastkowania. Nie ma też funkcji sinus, cosinus czy tangens.

Autor podkreśla, że takiej geometrii łatwiej będzie uczyć się studentom. Ja myśle, że znajdzie ona zastosowanie także w programowaniu gier. Wiadomo przecież, że funkcje liczące pierwiastek czy sinus nie należą do najszybszych i programiści nie od dziś stosują już dla optymalizacji wydajności sztuczki takie, jak używanie kwadratu odległości czy iloczynu skalarnego wektorów jednostkowych (cosinusa kąta), zamiast samej odległości czy kąta.

Linki:

Comments | Share

# DirectX 10

Fri
16
Sep 2005

Microsoft zdradził plany dotyczące następnej wersji DirectX. Trudno na razie spekulować, czy ich założenia są dobre, ale na pewno szykują się poważne zmiany.

Comments | Share

# Dzień programisty

Tue
13
Sep 2005

Dziś jest 256. dzień roku, czyli dzień programisty. Z tej okazji życzę wszystkim kodującym dużo zdrowia i zapału do programowania oraz mało błędów w kodzie.

Wiecej »

Comments | Share

# Kolejna karta do peceta

Sat
10
Sep 2005

Kiedy już wszyscy dowiedzieli się o skonstruowaniu karty wspomagającej sprzętowo obliczenia fizyczne w grach, pojawia się nowy pomysł - karta wspomagająca obliczenia sztucznej inteligencji!

Ciekaw jestem, kiedy takie wynalazki stanieją, kiedy staną się powszechne, kiedy powstaje jakiś wspólny standard API do ich programowania i przede wszystkim - jak dalej się to wszystko potoczy? Raczej nikt nie będzie kupował tylu kart rozszerzeń. Czy zostaną zitegrowane z kartą graficzną? Z płytą główną? Może sprzedawana będzie jedna, potężna "karta do gier"? Ostatecznie - może takie nowoczesne konstrukcje znajdą swoje miejsce tylko w konsolach...

Wiecej »

Comments | Share

# Dzień Wolności Oprogramowania

Sat
10
Sep 2005

W ramach promowania świętowania przy każdej możliwej okazji informuję, że podobno dzisiaj jest Dzień Wolności Oprogramowania - Software Freedom Day. Jego celem jest promowanie darmowego i wolnego oprogramowania.

Przy okazji zagadka: jaki dzień będziemy obchodzili w najbliższy wtorek? :)

Wiecej »

Comments | Share

# Dwa nowe artykuły

Tue
06
Sep 2005

Napisałem wczoraj dwa nowe artykuły:

Nie tylko C++ - porady językowe
Kilka zasad i porad dotyczących poprawnego pisania tekstów i pojęć informatycznych.
Compo - Porady
Moje sugestie na temat - jak pisać dobre prace na konkurs Compo.

Comments | Share

STAT NO AD
[Stat] [STAT NO AD] [Download] [Dropbox] [pub] [Mirror] [Privacy policy]
Copyright © 2004-2019