Książki do matematyki

Uwaga! Informacje na tej stronie mają ponad 5 lat. Nadal je udostępniam, ale prawdopodobnie nie odzwierciedlają one mojej aktualnej wiedzy ani przekonań.

# Książki do matematyki

Sat
08
Sep 2007

Dzisiaj chciałbym was zachęcić do czytania książek do... matematyki. To naprawdę świetny sposób na usystematyzowanie wiedzy zdobywanej fragmentami tu i ówdzie i porządne poznanie tego, co zanim stanie się oczywiste, wydaje się bardzo trudne. Nie chodzi jednak o szkolne podręczniki. Istnieją książki do matematyki przeznaczone dla programistów gier. To ważne o tyle, że pojawia się tu wiele charakterystycznych zagadnień. Na przykład nigdy i nigdzie nie widziałem jeszcze, żeby ktoś poza kontekstem programowania grafiki albo fizyki omawiał kwaterniony jako sposób reprezentowania orientacji i obrotów.

W Polsce niestety takich książek nie ma. Dlatego tym, którzy znają angielski, polecę dwie zachodnie. Pierwsza, ta którą mam i którą przeczytałem, to "3D Math Primer for Graphics and Game Development", Fletcher Dunn and Ian Parberry, wyd. Wordware Publishing Inc. Jej zaletą jest, że opisuje wszystko w układzie lewoskrętnym i zgodnie ze wszelkimi konwencjami Direct3D, a nie jak większość książek (w tym ta druga) - w konwencji OpenGL. Druga to "Essential Mathematics for Games and Interactive Applications. A Programmer’s Guide", James M. Van Verth, Lars M. Bishop, wyd. Morgan Kaufmann Publishers. Jest dużo grubsza i bardziej kompleksowa, a oprócz matematyki omawia też podstawy grafiki i fizyki.

Comments | #math #literature Share

Comments

STAT NO AD
[Stat] [STAT NO AD] [Download] [Dropbox] [pub] [Mirror] [Privacy policy]
Copyright © 2004-2019