AutoIt - automatyzacja Windows

Uwaga! Informacje na tej stronie mają ponad 5 lat. Nadal je udostępniam, ale prawdopodobnie nie odzwierciedlają one mojej aktualnej wiedzy ani przekonań.

# AutoIt - automatyzacja Windows

Fri
19
Sep 2008

Miłośnicy "drobiu arktycznego" wiedzą, jak fajna jest możliwość wykonywania różnych operacji automatycznie, za pomocą skryptów. W Windows takie podejście nie jest typowe dla użytkowników, zwłaszcza że wiele programów ma wyłącznie interfejs okienkowy, którym nie sposób sterować z konsoli. Jednak jest na to rada - istnieją technologie do automatyzacji GUI, takie jak AutoIt.

AutoIt to język skryptowy podobny do Basic, z którego można m.in. uruchamiać programy, wysyłać wciśnięcia klawiszy, kliknięcia myszki oraz operować na oknach i kontrolkach interfejsu użytkownika. Dzięki temu można przygotować sobie skrypt, który "na powitanie" uruchomi wybrane programy i wyda w nich od razu pewne polecenia. Na przykład tak wygląda skrypt, który uruchamia Total Commander i automatycznie klika w jeden z przycisków 1, 2, 3 w okienku przypominającym o rejestracji:

const $WindowTitleMatch = "Total Commander"
const $WindowTextMatch = "NagPage"
const $ProgramPath = "M:\Program Files\Total Commander\TOTALCMD.EXE"
Run($ProgramPath)
WinWait($WindowTitleMatch, $WindowTextMatch)
$Number = ControlGetText($WindowTitleMatch, $WindowTextMatch, "[CLASS:TPanel; INSTANCE:2]")
WinActivate($WindowTitleMatch, $WindowTextMatch)
Send($Number)

Comments | #software #tools Share

Comments

STAT NO AD
[Stat] [STAT NO AD] [Download] [Dropbox] [pub] [Mirror] [Privacy policy]
Copyright © 2004-2019