Entries for tag "tools", ordered from most recent. Entry count: 75.
# Dobry hex edytor
Fri
27
Feb 2009
W życiu programisty bywa tak, że czasem trzeba obejrzeć albo zmodyfikować plik binarny. Potrzebny jest do tego specjalny edytor, który pokazuje bajty jako liczby szesnastkowe (hex). Pytanie tylko - który jest dobry? Chodzi rzecz jasna o jakiś program okienkowy dla Windows, najlepiej darmowy.
Z tego co widzę, dobrego a darmowego niestety nie ma. Dotychczas byłem zwolennikiem starego dobrego Hex Workshop (jest Shareware).
Ostatnio kolega z pracy (pozdro Bartek!) polecił mi Hex Editor Neo. Ma wersję darmową, ale niestety ona jest tak okrojona, że na niewiele się przyda. Ale już pełna wersja (można ją testować przez 14 dni) jest "wypasiona" i przewyższa funkcjonalnością Hex Workshop. W porównaniu z nim brakuje tylko zamalowania zaznaczonego fragmentu pliku na wybrany kolor.
Przy okazji ciekawostka: Hex Editor Neo pokazuje w swoim okienku taką oto informację jak na obrazku. Teraz możemy mówić: "pisząc optymalny kod pomagasz chronić środowisko" :D

A może znacie jakiś inny dobry hex edytor?
Comments | #tools #humor Share
# Nowy artykuł: Własny VFS - wtyczka do Total Commandera
Tue
24
Feb 2009
Skończyłem właśnie pisać nowy artykuł. Zebrałem w nim swoje doświadczenia z pisania wtyczki do Total Commandera do obsługi własnego formatu VFS. Zainteresowanych zapraszam do lektury: Własny VFS - wtyczka do Total Commandera.
Comments | #libraries #tools #productions Share
# Visual C++ z wiersza poleceń
Wed
03
Dec 2008
Jeśli chcemy, żeby kompilacja projektu Visual C++ była częścią jakiegoś większego procesu wsadowego, można odpalić kompilator z wiersza poleceń, z odpowiednimi parametrami. Służy do tego plik devenv.com. Składnię jego przełączników można znaleźć w MSDN w rozdziale Devenv Command Line Switches. Na przykład uruchomienie kompilacji projektu wygląda tak:
devenv.com MojaSolucja.sln /Build Debug /Project MojSilnik.vcproj
Comments | #visual studio #tools Share
# MSDN Library - warto ściągnąć
Sun
21
Sep 2008
Nowe! Ten wpis dotyczy starego MSDN Library. Aby przecztać o nowej dokumentacji w Visual Studio 2010, zapraszam do wpisu pt. Documentation in Visual CPP.
Nie pisałem chyba jeszcze o tym, a nieraz przekonałem się, że nie wszyscy o tym wiedzą. Chodzi o MSDN Library - dokumentację Microsoftu dla programistów, która zawiera m.in. opis obsługi Visual Studio, biblioteki standarowej C++, interfejsu WinAPI, OpenGL, języka C# i całej platformy .NET oraz jej biblioteki i wielu, wielu innych rzeczy. Każdy kto przestał korzystać tylko z przeczytanych tutoriali zagląda tam, żeby znaleźć opis danej funkcji czy poczytać, jak w Windows zaimplementować to czy tamto. Wiele osób, jak widzę, korzysta z tej dokumentacji w wersji online.
Tymczasem MSDN Library jest dostępny za darmo w wersji do pobrania, jako obraz płyty ISO zajmujący 2 GB. Na tej płycie leży instalator, który pozwala zainstalować na dysku wybrane części dokumentacji. Posiadanie MSDN Library zainstalowanego lokalnie ma wiele zalet: 1. Działa szybciej, 2. Działa nawet kiedy Internet wysiądzie, 3. Oprócz drzewiastego spisu treści i wyszukiwania pełnotekstowego (które wbrew pozorom jest niezbyt użyteczne) posiada indeks, czyli alfabetyczny spis wszystkich funkcji i innych tematów. On jest naprawdę bardzo przydatny i m.in. dzięki niemu nie wyobrażam sobie korzystania z MSDN Library przez Internet, zawsze mam zainstalowany na swoim dysku.
Comments | #visual studio #tools #web Share
# AutoIt - automatyzacja Windows
Fri
19
Sep 2008
Miłośnicy "drobiu arktycznego" wiedzą, jak fajna jest możliwość wykonywania różnych operacji automatycznie, za pomocą skryptów. W Windows takie podejście nie jest typowe dla użytkowników, zwłaszcza że wiele programów ma wyłącznie interfejs okienkowy, którym nie sposób sterować z konsoli. Jednak jest na to rada - istnieją technologie do automatyzacji GUI, takie jak AutoIt.
AutoIt to język skryptowy podobny do Basic, z którego można m.in. uruchamiać programy, wysyłać wciśnięcia klawiszy, kliknięcia myszki oraz operować na oknach i kontrolkach interfejsu użytkownika. Dzięki temu można przygotować sobie skrypt, który "na powitanie" uruchomi wybrane programy i wyda w nich od razu pewne polecenia. Na przykład tak wygląda skrypt, który uruchamia Total Commander i automatycznie klika w jeden z przycisków 1, 2, 3 w okienku przypominającym o rejestracji:
const $WindowTitleMatch = "Total Commander" const $WindowTextMatch = "NagPage" const $ProgramPath = "M:\Program Files\Total Commander\TOTALCMD.EXE" Run($ProgramPath) WinWait($WindowTitleMatch, $WindowTextMatch) $Number = ControlGetText($WindowTitleMatch, $WindowTextMatch, "[CLASS:TPanel; INSTANCE:2]") WinActivate($WindowTitleMatch, $WindowTextMatch) Send($Number)
Comments | #software #tools Share
# Wyszukiwanie inkrementacyjne
Wed
17
Sep 2008
Tematu wyszukiwania ciąg dalszy... Każdy edytor tekstu ma wyszukiwanie Ctrl+F, ale od pewnego czasu twórcy interfejsów użytkownika wiedzą, że brak okienek dialogowych i natychmiastowa odpowiedź jest lepsza. Dlatego wiele edytorów ma wyszukiwanie inkrementacyjne (czy jak to tam ładnie po polsku nazwać :P) - takie, w którym można wpisywać kolejne litery i one się od razu wyszukują.
Na przykład w Visual C++ służy do tego skrót Ctrl+I. Wpisywanie kolejnych znaków wprowadza tekst do wyszukania, Backspace kasuje, Ctrl+I znajduje następne wystąpienie, Ctrl+Shift+I poprzednie, a ESC wychodzi z trybu wyszukiwania. Z kolei w moim ulubionym edytorze tekstu - jEdit - taka funkcja jest dostępna pod skrótem Ctrl+, (przecinek).
Comments | #tools #software #gui #visual studio Share
# Odpalanie TortoiseSVN ze swojego programu
Tue
05
Aug 2008
Pisząc zaawansowane narzędzie wygodnie byłoby zintegrować je z systemem kontroli wersji SVN. Jak odpalić funkcję SVN z poziomu programu? Można uruchomić konsolowy SVN z odpowiednim parametrami, ale konsolowy program ma konsolowe wyjście i jest konsolowo niewygodny. Dużo fajniej byłoby uruchomić jakoś TortoiseSVN, tak jakby to użytkownik wybrał z menu kontekstowego danego pliku czy katalogu polecenie otwierające odpowiednie okienko, np. Update, Commit.
Okazuje się, że da się to zrobić bardzo prosto. Szczegóły można znaleźć w helpie TortoiseSVN, pod hasłem "Automating TortoiseSVN". Pisząc w skrócie, trzeba uruchomić program TortoiseProc.exe. Pełną ścieżkę do niego można znaleźć w rejestrze, w HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\TortoiseSVN\ProcPath. Jako parametry trzeba podać /notempfile, /command:commit (gdzie zamiast "commit" mogą być różne polecenia, np. "update" albo "repostatus") oraz /path:"..." ze ścieżką do danego katalogu. Można dodać /closeonend:2, aby okienko samo się zamknęło po zakończeniu operacji, jeśli nie było błędów.
# Konfiguracja Visual C++ dla AssistX
Thu
24
Jul 2008
Visual AssistX jest fajny, o czym już pisałem. Po jego zainstalowaniu warto zrobić małą konfigurację swojego Visual C++ (mówię o wersji 2005, nie wiem jak jest z 2008).
Po pierwsze, wyłączamy Navigation bar, bo nad polem z kodem wystarczy nowy pasek AssistX, niepotrzebne są dwa. W tym celu trzeba wejść do Tools > Options... > Text Editor > C/C++ > General i oznaczyć pole Navigation bar.
Po drugie, warto wyłączyć Visualowy IntelliSense. Ten szwankujący mechanizm podpowiadania jest całkowicie zastąpiony przez lepszy od niego AssistX, a to on podobno zamula środowisko bardziej, niż ten dodatek. Niestety nie ma sposobu, żeby wyłączyć go w opcjach. Trzeba się uciec do sztuczki - skasować lub zmienić nazwę pliku VC\vcpackages\feacp.dll leżącego w katalogu z zainstalowanym Visualem. (Dowiedziałem się o tym dzisiaj - pozdro KriS :)