Książki do matematyki

Uwaga! Informacje na tej stronie mają ponad 5 lat. Nadal je udostępniam, ale prawdopodobnie nie odzwierciedlają one mojej aktualnej wiedzy ani przekonań.

Sat
08
Sep 2007

Dzisiaj chciałbym was zachęcić do czytania książek do... matematyki. To naprawdę świetny sposób na usystematyzowanie wiedzy zdobywanej fragmentami tu i ówdzie i porządne poznanie tego, co zanim stanie się oczywiste, wydaje się bardzo trudne. Nie chodzi jednak o szkolne podręczniki. Istnieją książki do matematyki przeznaczone dla programistów gier. To ważne o tyle, że pojawia się tu wiele charakterystycznych zagadnień. Na przykład nigdy i nigdzie nie widziałem jeszcze, żeby ktoś poza kontekstem programowania grafiki albo fizyki omawiał kwaterniony jako sposób reprezentowania orientacji i obrotów.

W Polsce niestety takich książek nie ma. Dlatego tym, którzy znają angielski, polecę dwie zachodnie. Pierwsza, ta którą mam i którą przeczytałem, to "3D Math Primer for Graphics and Game Development", Fletcher Dunn and Ian Parberry, wyd. Wordware Publishing Inc. Jej zaletą jest, że opisuje wszystko w układzie lewoskrętnym i zgodnie ze wszelkimi konwencjami Direct3D, a nie jak większość książek (w tym ta druga) - w konwencji OpenGL. Druga to "Essential Mathematics for Games and Interactive Applications. A Programmer’s Guide", James M. Van Verth, Lars M. Bishop, wyd. Morgan Kaufmann Publishers. Jest dużo grubsza i bardziej kompleksowa, a oprócz matematyki omawia też podstawy grafiki i fizyki.

Comments | #math #literature Share

Comments

[Download] [Dropbox] [pub] [Mirror] [Privacy policy]
Copyright © 2004-2022