Tue
19
May 2009
Zebrałem tu listę programów, których używam i które polecam do poszczególnych zastosowań. Każdy z nas ma swoje ulubione programy, ale to który jest lepszy to zwykle nie jest kwestia gustu, tylko obiektywny fakt. Dlatego aby wiedzieć o dobrych programach, warto się takimi informacjami jak te tutaj wymieniać. W komentarzach piszcie, jakie są wasze ulubione programy.
Założenia wstępne: Używam Windows XP. Staram się używać programów darmowych, a nie piracić (wszędzie, gdzie nie wspominam o kosztach, mowa jest o programie Freeware lub Open Source). Komputera używam do wielu różnych rzeczy, ale przede wszystkim do programowania.
Ogólne
Manager plików: Total Commander. Jest bezdyskusyjnie bezkonkurencyjny. Niestety jest Shareware. Niezarejestrowana wersja w pełni działa, ale legalnie można jej używać tylko przez 30 dni.
Kompresja: 7-Zip. Pakuje formaty 7z, zip, gzip, bzip2, a jeszcze więcej rozpakowuje (w tym rar). Rozpakowywać różne archiwa potrafi też wprawdzie Total Commander, ale 7-Zip ma fajny interfejs (bardzo podobny do WinRAR) i do obliczeń wykorzystuje obydwa rdzenie procesora. Trzeba w tym miejscu dodać, że nie ma darmowych programów zdolnych pakować format rar - to potrafi tylko płatny WinRAR.
Antywirus: Mamy już na szczęście takie czasy, że są darmowe i niezłe programy antywirusowe. Mnie najbardziej podoba się Avira AntiVir. Niezły jest też avast!, ale wymaga darmowej rejestracji e-mailowej raz do roku i mniej mi się podoba jego interfejs. Cały czas zastanawiam się też nad zakupem komercyjnego pakietu bezpieczeństwa (firewall + antywirus i inne) - to wydatek rzędu 150-200 zł. Poza tym w szukaniu szkodników w systemie pomóc może HijackThis (pokazuje podejrzane dodatki zainstalowane w systemie), SpyBot Search & Destroy (skanuje system jak antywirus, ale pod kątem spyware, adware i podejrzanych ciasteczek) oraz ShellExView (listuje i zarządza zainstalowanymi rozszerzeniami powłoki systemowej).
Emulacja napędu CD/DVD z plików z obrazem płyt (np. ISO): Daemon Tools.
Launchy - używam go zamiast Menu Start i Pulpitu. Pisałem o nim tutaj.
Samurize - wykresy pokazujące statystyki działania komputera. Pisałem o nich tutaj.
Nagrywanie płyt: Nero Express dołączany do nagrywarek. Potrafi wszystko co potrzebne.
WinDirStat - bardzo oryginalny program, który analizuje wybrany dysk lub katalog, a potem pokazuje graficznie i w kolorach, które podkatalogi i które typy plików zajmują jak dużo miejsca.
Console2 - zamiennik systemowej konsoli. Pozwala zmieniać czcionkę i ogólnie jest sympatyczny. Obsługuje zakładki. Można do niego podłączać inne "powłoki", np. Windows PowerShell czy Python (command line).
TweakUI - pozwala konfigurować masę ustawień systemowych, np. łatwo wyłączyć wszelkie autostarty z płyt CD i pamięci Flash (co moim zdaniem jest obecnie podstawą bezpieczeństwa komputera, bo wirusy często przenoszą się przez Pendrive).
Platformy: DirectX Redistributable, .NET Framework (pobiera się go przez Windows Update), Java Runtime Environment, Adobe Flash Player.
Grafika
Modelowanie 3D: Blender. To bezsprzecznie najlepszy darmowy program tego typu. Ma wprawdzie koszmarny interfejs, ale "poważne" programy tego typu (3ds Max, Maya, XSI) kosztują majątek.
Przeglądarka obrazków: IrfanView. Jest darmowy, lekki i ma ogromne możliwości. Idealnie nadaje się do przeglądania, konwersji i prostej obróbki pojedynczych obrazków.
Przeglądarka obrazków: FastStone Image Viewer. To darmowy program, w którym można wygodnie przeglądać katalogi z obrazkami w widoku miniaturek, a także operować na obrazkach jak w IrfanView. Komercyjnym programem tego typu jest ACDSee.
Program graficzny 2D: GIMP. Podobnie jak z Blenderem - jest darmowy, wypasiony, ale niestety ma nieprzyjemny interfejs. Komercyjne alternatywy (Photoshop, Paint Shop Pro) kosztują sporo. Mnie GIMP służy do wszystkich operacji graficznych 2D, ale jest też grupa programów graficznych "mniejszego kalibru", np. darmowy Paint.NET.
Edytor ikon: iICO. Jest darmowy i zapewnia wszystko, czego potrzeba. Piraci i bogacze mogą zamiast niego używać Axialis IconWorkshop.
Grafika wektorowa: Inkscape. Jak to zwykle bywa z wolnym oprogramowaniem - jest niewygodny, ale wystarcza do prostych rysunków. Do grafiki wektorowej dobrze nadaje się też OpenOffice Draw. Komercyjną alternatywą jest np. CorelDraw.
Inne darmowe programy graficzne: Qtpfsgui (łączy serię zdjęć wykonanych z różnym czasem ekspozycji w jedno zdjęcie HDR, a potem może zrobić Tone Mapping), ColorShop autorstwa Xiona (pobiera wartość koloru z podanego miejsca ekranu), ScreenUp autorstwa Spax-a (pozwala łatwo zrobić zrzut ekranu i wysłać go na serwer).
Multimedia
Kodeki: K-lite Codec Pack - kompletny pakiet kodeków do odtwarzania różnych formatów audio i video. Gdyby jakiś jednak nie działał, można doinstalować go osobno, np. AC3Filter. Gdyby nie chciały działać pliki RM lub MOV, to nie trzeba instalować RealPlayer ani QuickTime Player - wystarczą darmowe kodeki Real Alernative i QuickTime Alternative.
Odtwarzanie video: Jest dużo dobrych, darmowych i lekkich odtwarzaczy. Ja najbardziej lubię Media Player Classic, który jest dołączany też do K-lite Codec Pack. Oryginalnym odtwarzaczem, który może się przydać do "opornych" plików, jest VLC media player. On nie korzysta z zainstalowanych w systemie kodeków, tylko ma sam w sobie obsługę różnych formatów.
Edycja Video: VirtualDub. Ten darmowy program pozwala na proste operacje na plikach video - wyciągniecie lub wstawienie dźwięku, kompresję innym kodekiem, przycięcie, zastosowanie filtrów. Niestety nie obsługuje plików WMV.
Co do składania własnych filmików, to niestety nie znam żadnego dobrego, darmowego programu dla Windows (pomijając systemowy Windows Movie Maker). Fajny jest Ulead VideoStudio.
Nie ma też niestety dobrego darmowego programu do zrzucania obrazu z ekranu jako video. Dobry ale niedarmowy jest Fraps.
Odtwarzanie muzyki: AIMP. Dawniej używałem Winamp, ale on jest wielki i ociężały. AIMP wygląda podobnie, ma wszystko czego potrzeba, a jest lekki. Do tego obsługuje wiele playlist w zakładkach, a nie tylko jedną "główną" i resztę "na boku" jak Winamp. Niektórzy polecają minimalistyczny foobar2000, ale ja jakoś nie mogłem się do niego przekonać.
Edycja dźwięku: Na polu programów do obróbki dźwięku (przycinanie, filtry itd.) jedyny darmowy i dobry program jaki znam to Audacity. Potrafi też wczytywać i zapisywać pliki OGG i MP3 (do zapisywania MP3 trzeba mu wskazać rozpakowaną gdzieś na dysk bibliotekę LAME).
Internet
Firewall: COMODO Firewall Pro. Testowałem różne darmowe firewalle, ten najbardziej przypadł mi do gustu.Programy P2P: Jako klient eDonkey i Kademlia polecam eMule, jako klient Direct Connect - DC++, a jako klient torrenta - uTorrent. Do torrenta dawniej używałem Azureus, ale jest ociężały, bo napisany w Javie, a uTorrent jest bardzo lekki.
Klient i serwer FTP: FileZilla. Total Commander też wprawdzie obsługuje FTP, ale nie nadaje się do poważniejszych operacji - np. nie potrafi samemu wznawiać przerwanego transferu. Do SCP natomiast polecam WinSCP.
Komunikatory: Skype, a jako klient Gadu-Gadu: Konnekt (darmowy multikomunikator, od dawna już chyba nierozwijany, ale wystarczający, a przynajmniej nie wyświetla reklam).
Klient IRC: HydraIRC. To najlepszy darmowy klient IRC dla Windows, jaki udało mi się znaleźć. mIRC jest oczywiście bezkonkurencyjny, ale płatny.
Przeglądarka WWW: Firefox. To jest kwestia gustu i przyzwyczajenia, bo podobne parametry i swoje plusy ma każda z najpopularniejszych przeglądarek (Firefox, Opera, a może nawet Internet Explorer :)
Klient poczty: Thunderbird. Nie uznaję używania poczty e-mail przez WWW :P
Czytnik RSS: RSS Bandit. Darmowy, nieco ociężały bo napisany w .NET, ale całkiem OK.
Program do pobierania całych serwisów WWW: WinHTTrack. Coraz rzadziej się przydaje, ale czasem jednak trzeba sobie pobrać całą stronę WWW ze wszystkimi obrazkami i odsyłaczami (np. dokumentacji do AntTweakBar nie ma w do pobrania wersji offline, a ja nie chce stracić do niej dostępu jak padnie mi Internet).
Klient Telnet i SSH: PuTTY. Darmowy i ultralekki.
Biuro
Pakiet biurowy: Microsoft Office 2007. Wersję dla domu można kupić za ok. 200 zł. Naprawdę jest tego warty, zwłaszcza przez swój nowy interfejs. Poza tym warto mieć OpenOffice - darmowy pakiet biurowy, który też zawiera edytor tekstu, prezentacji, arkusz kalkulacyjny, bazę danych, a oprócz swoich formatów obsługuje też formaty MS Office.
Przeglądarki dokumentów: Do formatu PS: GPL Ghostscript + GSview. Do formatu DJVU: WinDjView. Do formatu PDF: tradycyjnie Adobe Reader (próbowali mnie przekonać, że bardzo podobny, niegorszy, a nieco lżejszy jest Foxit Reader).
Edytor tekstu nieformatowanego: jEdit. Długo szukałem dobrego edytora, w którym mógłbym pisać wszystkie pliki tekstowe inne niż CPP (czyli np. TXT, HTML, PHP, FX itd.) i wreszcie znalazłem ten. Jestem nim naprawdę zachwycony. Jego jedyną wadą jest, że napisali go w Javie, a więc trochę zamula.
Programowanie
System kontroli wersji SVN: TortoiseSVN - darmowy program, który integruje funkcję SVN z powłoką systemową (menu kontekstowe plików i katalogów). Do porównywania i łączenia plików: WinMerge (chociaż dziś przeczytałem, że podobno lepszy jest DiffMerge).
Automatyczne generowanie dokumentacji z komentarzy w kodzie: Doxygen albo DoxyS.
IDE: Microsoft Visual Studio 2008. Ja mam wersję Professional, ale kto nie ma to spokojnie może ściąnąć darmową wersję Express - ma wszystko co potrzebne do szczęścia, do programowania gier spokojnie wystarczy. Świetną wtyczką do MSVS jest Visual AssistX, ale wtyczki działają niestety tylko z wersją Professional, a sam AssistX nie jest darmowy (licencja indywidualna kosztuje $99).
MSDN Library: Pełna dokumentacja do WinAPI, .NET, biblioteki standardowej C, C++ i wielu innych rzeczy. Jest do pobrania za darmo w postaci obrazu płyty. Nie wyobrażam sobie programowania bez zainstalowania tej dokumentacji, nie wytrzymałbym nerwowo korzystając z niej online.
Biblioteki i SDK: wedle potrzeb, np. DirectX SDK, FMOD, Qt, Boost, AntTweakBar, NVIDIA SDK, Intel Threading Building Blocks itd.
Tworzenie stron WWW: Do pisania kodu używam jEdit. Do testowania używam ręcznie zainstalowanych i skonfigurowanych: Apache, PHP, MySQL. Jednak robienie tego po raz pierwszy to nie lada wyzwanie, dlatego są też gotowe pakiety instalacyjne z tą "wielką trójcą".
Inne narzędzia do programowania: EvalDraw (można w nim szybko prototypować funkcje o żądanym wykresie, a jak się opanuje specjalny język to i dużo więcej), GameDev Calc (kalkulator dla programistów gier mojego autorstwa, operuje na wektorach i kolorach).
O tych programach już pisałem na swoim blogu: programy matematyczne, hex edytory.
Dependency Walker - zaawansowane narzędzie do analizowania plików EXE, DLL pod kątem zależności od innych bibliotek DLL, importowanych z nich funkcji itd. Do prostych zastosowań tego typu wystarczy wtyczka FileInfo do Total Commandera.
Process Explorer - przeglądarka uruchomionych procesów. Podaje szczegółowe parametry procesów, pozwala je zabijać, a nawet... wymuszać zamknięcie wybranego uchwytu, dzięki czemu można uwolnić plik zablokowany przez jakiś program.
Process Monitor - monitoruje zdarzenia systemowe, takie jak odwołania do dysku czy rejestru przez działające procesy. Mnie się jeszcze nie przydał, ale jest ciekawy. Podobnie wygląda Spy++ będący częścią Visual Studio, ale ten z kolei przegląda okna systemowego interfejsu użytkownika i potrafi śledzić przychodzące do nich komunikaty.
Comments | #windows #software Share