Binarny format logowania

Uwaga! Informacje na tej stronie mają ponad 6 lat. Nadal je udostępniam, ale prawdopodobnie nie odzwierciedlają one mojej aktualnej wiedzy ani przekonań.

Fri
10
Aug 2007

Pisząc coś dużego i działającego nieustannie - np. jakiś serwer - potrzebny jest mechanizm logowania do formatu, który zajmowałby mało miejsca i nadawałby się do prostego, automatycznego przetwarzania. Zwykły format tekstowy moim zdaniem nie spełnia tych wymagań zbyt dobrze.

Dlatego pomyślałem sobie, że gdybym kiedyś coś takiego pisał, zaprojektowałbym format binarny. Plik w takim formacie składałby się z komunikatów, a każdy z nich miałby rodzaj, czas oraz szereg parametrów w postaci "Klucz=Wartość". Zbiór parametrów i typy ich wartości mogłyby być ściśle określone dla każdego rodzaju komunikatu, dzięki czemu możnaby nazw parametrów w ogóle nie zapisywać, a dane wartości zapisywać binarnie - czy to będą liczby, daty, łańcuchy czy dowolne inne dane.

To wszystko oczywiście ma sens tylko pod warunkiem, że zgodzilibyśmy się poświęcić czytelność pliku tekstowego i podglądać logi wyłącznie z poziomu specjalnego narzędzia. Wówczas przykładowy zaprezentowany użytkownikowi komunikat mógłby wyglądać tak:

[2007-08-10 10:03:15] Connection: IP=83.30.195.89, Login="Zbyszek", Result=SUCCESS

Comments | #ideas Share

Comments

[Download] [Dropbox] [pub] [Mirror] [Privacy policy]
Copyright © 2004-2024