Nauka M3G

Uwaga! Informacje na tej stronie mają ponad 5 lat. Nadal je udostępniam, ale prawdopodobnie nie odzwierciedlają one mojej aktualnej wiedzy ani przekonań.

Fri
21
Dec 2007

Uczę się ostatnio M3G (Mobile 3D Graphics API). To jest biblioteka do mobilnej grafiki 3D wspierana przez niektóre komórki. Oprócz możliwości rysowania wprost oteksturowanych trójkątów posiada również API wysokopoziomowe z grafem sceny zawierającym siatki, kamery i światła. Wspiera animację na klatkach kluczowych oraz szkieletową. Ogólnie jest bardzo przyjemna.

Ma własny format pliku potrafiący przechowywać cały graf sceny wraz z teksturami. Długo szukałem sposobu na wyeksportowanie do niego czegoś z Blendera. Byłem nawet gotów napisać własny eksporter. Na szczęście dzisiaj po rozmowie na IRC-u z ludźmi z kanału #blendercoders przejrzałem źródło istniejącego eksportera M3G do Blendera i udało mi się go wreszcie nakłonić do prawidłowego działania. Tajemnicą nakłonienia go do eksportowania koordynatów tekstur jest, jak się okazuje, zaznaczenie w ustawieniach materiału niepozornego przycisku TexFace.

Co do samego midletu, na razie napisałem tyle :)

Comments | #rendering #java #mobile Share

Comments

[Download] [Dropbox] [pub] [Mirror] [Privacy policy]
Copyright © 2004-2022