Hans Reiser oskarżony o morderstwo

Uwaga! Informacje na tej stronie mają ponad 5 lat. Nadal je udostępniam, ale prawdopodobnie nie odzwierciedlają one mojej aktualnej wiedzy ani przekonań.

Tue
01
Apr 2008

Na portalu Gazeta.pl jest artykuł na temat procesu programisty Hansa Reisera. Twórca systemu plików ReiserFS jest oskarżony o zamordowanie swojej żony. Nie ma ciała ani świadków. Jednym z kluczowych elementów sprawy jest zachowanie Reisera - w tym takie drobiazgi, jak unikanie kontaktu wzrokowego. Sprawa jest o tyle ciekawa, że wg sugestii psychologa, oskarżony może cierpieć na zespół Aspergera, a bycie "geekiem" jest jego główną linią obrony.

Nie wiem czy Hans Reiser jest winny, ale myślę, że tak czy owak ten proces może zwrócić uwagę świata na problem, który trapi wielu komputerowców. Jeśli przysięgli uznają, że jest niewinny, to będzie sygnał, że człowieka takiego jak on nie można oceniać po pozorach, bo to nie jego wina, że z powodu wady genetycznej nie umie okazać empatii czy nie widzi jak jego wypowiedzi i zachowanie są odbierane przez zwykłych ludzi, a ci widzą go jako ekscentrycznego dziwaka. Jeśli natomiast uznaja go winnym, to może być powód do zastanowienia się, czy takie problemy w kontaktach międzyludzkich mogą doprowadzić nawet do zbrodni...

PS: To nie jest prima aprilis. Data tej notki jest przypadkowa, a wspomniany artykuł pochodzi sprzed kilku dni.

Comments | #politics #psychiatry Share

Comments

[Download] [Dropbox] [pub] [Mirror] [Privacy policy]
Copyright © 2004-2021