AutoIt - automatyzacja Windows

Uwaga! Informacje na tej stronie mają ponad 6 lat. Nadal je udostępniam, ale prawdopodobnie nie odzwierciedlają one mojej aktualnej wiedzy ani przekonań.

Fri
19
Sep 2008

Miłośnicy "drobiu arktycznego" wiedzą, jak fajna jest możliwość wykonywania różnych operacji automatycznie, za pomocą skryptów. W Windows takie podejście nie jest typowe dla użytkowników, zwłaszcza że wiele programów ma wyłącznie interfejs okienkowy, którym nie sposób sterować z konsoli. Jednak jest na to rada - istnieją technologie do automatyzacji GUI, takie jak AutoIt.

AutoIt to język skryptowy podobny do Basic, z którego można m.in. uruchamiać programy, wysyłać wciśnięcia klawiszy, kliknięcia myszki oraz operować na oknach i kontrolkach interfejsu użytkownika. Dzięki temu można przygotować sobie skrypt, który "na powitanie" uruchomi wybrane programy i wyda w nich od razu pewne polecenia. Na przykład tak wygląda skrypt, który uruchamia Total Commander i automatycznie klika w jeden z przycisków 1, 2, 3 w okienku przypominającym o rejestracji:

const $WindowTitleMatch = "Total Commander"
const $WindowTextMatch = "NagPage"
const $ProgramPath = "M:\Program Files\Total Commander\TOTALCMD.EXE"
Run($ProgramPath)
WinWait($WindowTitleMatch, $WindowTextMatch)
$Number = ControlGetText($WindowTitleMatch, $WindowTextMatch, "[CLASS:TPanel; INSTANCE:2]")
WinActivate($WindowTitleMatch, $WindowTextMatch)
Send($Number)

Comments | #software #tools Share

Comments

[Download] [Dropbox] [pub] [Mirror] [Privacy policy]
Copyright © 2004-2024