Czcionki z komputera Atari

Uwaga! Informacje na tej stronie mają ponad 6 lat. Nadal je udostępniam, ale prawdopodobnie nie odzwierciedlają one mojej aktualnej wiedzy ani przekonań.

Tue
09
Jun 2009

Współcześnie "Atari" kojarzy się z wydawcą gier, ale kiedyś pod tą marką produkowane były komputery - w czasach, zanim jeszcze pecet podbił świat. W sobotę byłem na imprezie demoscenowej poświęconej miłośnikom klasycznych platform (przede wszystkim, jak się okazało, 8-bitowych Atari). Na tym spotkaniu m.in. wykłady miał TDC. Dowiedziałem się z nich bardzo dużo o budowie i możliwościach sprzętu tamtej generacji (w tym układu graficznego), ówczesnym oprogramowaniu i rynku gier. Okazuje się, że Wolfenstein i Doom wcale nie były pierwsze i że bardzo dużo działo się już w czasach, kiedy mnie jeszcze nie było na tym świecie :)

Przy okazji trafiłem na polskie strony poświęcone Atari - atari.area i Atari Online, a na nich znalazłem kolekcję czcionek z tej platformy: [1], [2]. W przypływie dziwnej ochoty (zapewne spowodowanej niewyspaniem) postanowiłem dopisać wsparcie dla nich do swojego domowego projektu (pisanego oczywiście na PC i w DirectX).

Specyfikacji formatu pliku FNT nigdzie nie znalazłem, ale udało mi się go rozgryźć samemu. To z resztą nie było trudne, jeśli wiadomo, że taki plik ma 1024 bajty, a zawarta w nim czcionka to 128 znaków bitmapowych po 8x8 pikseli monochromatycznych. W końcu 128*8*8 = 8192 b = 1024 B :) Toteż napisałem samemu specyfikację tego formatu: Atari Font FNT File Format.txt, a czcionki z wyżej wspomnianej strony (razem ze screenami) pozwoliłem sobie spakować i udostępnić jako jedno archiwum, żeby łatwiej było ściągać - Atari_Fonts.zip. Przykładowa czcionka (jedna z 335) o nazwie "Atari" wygląda tak:

A efekt mojego kodowania prezentuje się tak (niezły oldschool :D)

Comments | #events #gui #rendering #gallery #demoscene Share

Comments

[Download] [Dropbox] [pub] [Mirror] [Privacy policy]
Copyright © 2004-2024