Evaldraw

Uwaga! Informacje na tej stronie mają ponad 5 lat. Nadal je udostępniam, ale prawdopodobnie nie odzwierciedlają one mojej aktualnej wiedzy ani przekonań.

Wed
11
Apr 2007

Evaldraw

Widziałeś wiele filmików, dem i myślisz, że nic cię już nie zdziwi? Zobacz Evaldraw! Kim jest jego autor - Ken Silverman - nie trzeba chyba wyjaśniać. Dość powiedzieć, że to autor silnika Build Engine napędzającego m.in. Duke Nukem 3D oraz autor innowacyjnego silnika wokselowego Voxlap.

Wykorzystana w tym problemie biblioteka Evallib (też oczywiście jego autorstwa), dostępna dla C++ pod Windows w postaci biblioteki OBJ+H (niestety bez źródeł), przyjmuje łańcuch znaków z kodem w specjalnym języku wzorowanym na C, a zwraca... wskaźnik do funkcji skompliowanej do najprawdziwszego kodu natywnego, którą można normalnie wykonywać i która działa niezwykle szybko.

Evaldraw natomiast to program... do wszystkiego. Początkowo podchodziłem do niego sceptycznie obawiając się o jakość jego interfejsu użytkownika albo dokumentacji. Teraz jestem jednak naprawdę zachwycony jego możliwościami jak i wykonaniem. Choć potrafi się czasami wysypać, działa nieźle i przede wszystkim bardzo wydajnie. Mimo własnego interfejsu jest też całkiem intuicyjny. Jest jednocześnie tak potężny, że możnaby o nim napisać długi tutorial gdyby nie to, że... tutaj nie ma się czego uczyć! Całość jego obsługi i możliwości można opanować w ciągu 1-2 godzin.

Spośród możliwości dostęnych z poziomu wbudowanego języka wymienić warto: Rysowanie funkcji 1, 2, 3, 4 zmiennych (jako wykres, kolory na płaszczyźnie, a także woksele w przestrzeni - niestety nie ma siatek) - także animowanych, wczytywanie dźwięków WAVE i obrazków w różnych formatach graficznych (jako funkcje które można swobodnie próbkować), obsługa klawiatury i myszy, bezpośrednie rysowanie grafiki 2D i 3D (OpenGL), synteza dźwięku, wykorzystanie systemowego syntezatora mowy i wiele, wiele innych.

Warto przejrzeć wszystkie 97 dołączonych przykładów, by przekonać się np. jak wygląda Snake 3D, a także zobaczyć jak można napisać niezwykły efekt czy nawet małą grę w kilkudziesięciu liniach kodu. Oprócz zabawy i wywoływania opadu szczęki Evaldraw może się przydać np. do modelowania różnych funkcji. Zawsze brakowało mi dobrego, darmowego programu do rysowania wykresów.

Comments | #rendering #tools #software Share

Comments

[Download] [Dropbox] [pub] [Mirror] [Privacy policy]
Copyright © 2004-2021