Windows PowerShell 1.0

Uwaga! Informacje na tej stronie mają ponad 5 lat. Nadal je udostępniam, ale prawdopodobnie nie odzwierciedlają one mojej aktualnej wiedzy ani przekonań.

Sun
20
May 2007

Windows PowerShell 1.0 [Wikipedia]

Windows PowerShell 1.0 to kolejne warte uwagi znalezisko. To nowa powłoka systemowa dla Windows XP SP2 lub nowszych, zupełnie inna niż standardowy "cmd". Choć używa tego samego GUI konsoli, w środku posiada ogromny potencjał. Zobacz choćby stronę Comparison of computer shells aby przekonać się, że nie brakuje jej autouzupełniania, tablic haszujących, wyrażeń regularnych ani niczego, co powinna mieć dobra powłoka.

PowerShell przeznaczony jest wprawdzie dla administratorów i jako taki niezbyt mnie interesuje ani też nie mam pomysłu jak dobrze go wykorzystać, jednak zachwyciła mnie jego koncepcja. Sam w sobie nie posiada zbyt wiele - jest raczej platformą do dowolnej rozbudowy. Pozwala za to na tworzenie i używanie obiektów .NET, COM oraz WMI. Wiele jego elementów jest zaczerpniętych z Uniksa - jak choćby wygląd manuali. Posiada własną, całkiem przyjemną składnię. Jego obsługa jest bardzo intuicyjna i prosta do opanowania, polecenia dzielą się zasadniczo na grupy takie jak Add-, Remove-, Convert-, Out-, Format-, Write-, Set-, Get-, drzewo katalogów jest uogólnione na możliwość poruszania się po rejestrze systemowym, bazie certyfikatów itp. Jednak najgenialniejsze jest to, że dane przekazywane przez potok między poleceniami są nie surowym tekstem, ale kolekcją obiektów .NET!

Comments | #windows #tools Share

Comments

[Download] [Dropbox] [pub] [Mirror] [Privacy policy]
Copyright © 2004-2021